راهنماها

معرفی رشته راهنمای گردشگری

رشته راهنمای گردشگری در شاخه کاردانش وجود دارد دانش آموزان می‌توانند بعد از گذراندن پایه نهم و در صورت کسب امتیاز و شرایط لازم برای ورود به شاخه کاردانش، وارد این رشته شوند. در صورت علاقه‌مندی می‌توانند در رشته مدیریت گردشگری در دانشگاه علمی- کاربردی و یا رشته مدیریت جهانگردی، تاریخ و باستان‌شناسی در دانشگاه‌های دیگر ادامه تحصیل دهند. یکی از رشته‌های جذاب شاخه کاردانش رشته راهنمای گردشگری است. راهنمای گردشگری باید اطلاعات کامل درباره میراث طبیعی و فرهنگی و اقلیمی و اجتماعی هر منطقه و همین‌طور درک خاصی از آداب‌ورسوم و مقررات مرتبط با این منطقه‌ها داشته باشد و بتواند باقدرت بیانش این اطلاعات را برای گردشگران توضیح دهد و در شرایط مختلف آن‌ها را راهنمایی کند و اگر در سفر اطلاعاتی نیاز داشتند در اختیار آن‌ها قرار دهد. برای این‌که در این شغل موفق باشید باید روابط عمومی خوبی داشته باشید و بتوانید ارتباط نزدیک و همراه با احترام با مسافران برقرار کنید و به تاریخ و هنر علاقه­ داشته باشید. باید حافظه خوبی داشته و بتوانید اطلاعات تاریخی، رویدادها، حقایق، اعداد و ارقام را حفظ کنید و برای مسافران بیان نمایید. اگر می‌خواهید یک راهنمای گردشگری موفق باشید و بتوانید در موقعیت‌های مختلف تصمیم‌های درستی برای گروه بگیرید و مسئولیت‌پذیر باشید. همین‌طور باید ظاهری شیک و مناسب داشته باشید. اگر این خصوصیات رو دارید این شغل برای شما مناسب است.

آینده شغلی و تحصیلی رشته راهنمای گردشگری

هنرجویان بعدازاین که تحصیلاتشان را با موفقیت پشت سر گذاشتند می‌توانند در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه علمی – کاربردی و سراسر و فنی حرفه‌ای در رشته مرتبط ادامِه تحصیل بدهند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند به‌عنوان رهبر گردشگری و کارمند آژانس هواپیمایی و دفتر فروش بلیط مشغول به کار شوند

بازار کار رشته راهنمای گردشگری

بازار کار راهنمای گردشگری ارتباط مستقیمی با صنعت گردشگری دارد. متأسفانه در حال حاضر به دلایل مختلفی در کشور ما توجه اندکی به صنعت گردشگری داشته و تعداد تورهای مسافرتی در ایران نسبت به کشورهای دیگر بسیار کمتر است؛ بنابراین بازار کار خوبی برای علاقه‌مندان این رشته در کشور ما وجود ندارد و تعداد زیادی از راهنمایان گردشگری بیکار هستند. به‌طورکلی راهنمای گردشگری می‌تواند در آژانس‌های مسافرتی و گردشگری، مؤسسات گردشگری، هتل‌ها و متل‌ها مشغول به کار شود. وقتی تجربه بیشتری به دست آورد می‌تواند به سمت‌های مدیریتی برسد. همچنین می‌تواند به‌صورت مستقل با تورهای شرکت‌های مختلف همکاری کند. اگر تجربه و سرمایه لازم را کسب کند حتی می‌تواند خودش آژانس مسافرتی و گردشگری تأسیس کند.

رشته راهنمای گردشگری شامل 45 واحد شایستگی‌های فنی و 240 ساعت کارورزی است که عبارت‌اند از:

مواد درسی رشته راهنمای گردشگری

رشته راهنمای گردشگری شامل 42 واحد عمومی است

ردیفعنوان درستعدادواحدتوضیحات
1راهنمای عمومی گردشگری10راهنمای گردشگری کسی است که ضمن آشنایی با مفاهیم کلی راهنمایی سفرهای داخلی و خارجی، شناخت کافی از صنعت سفر و گردشگری، زبان تخصصی سفر و گردشگری، آداب‌ورسوم و قومیت‌های مختلف کشور، روحیات ملل، ویژگی‌های تاریخی و جغرافیایی و معماری ایران، سخنوری و فن بیان، الگوهای رفتاری بین‌المللی، نحوه به‌کارگیری فناوری اطلاعات کاربرد قوانین و مقررات مرتبط با صنعت گردشگری، مذاهب گوناگون و کمک‌های اولیه بهداشت سفر داشته باشد که در این درس هنرجو همه این موارد را می‌آموزد.
2راهنمای موزه9 هدف اصلی این درس تربیت و آموزش افراد متعهد به‌عنوان راهنمای موزه‌ها و بناها و محوطه‌های تاریخی و باستانی کشور با ارائه توضیحات فنی و صحیح و مناسب، به کار بستن شیوه‌های لازم و پاسخگویی مناسب به سؤالات بازدیدکنندگان از این اماکن و بالا بردن کیفیت معرفی آموزش میراث فرهنگی به مردم است
3راهنمای گردشگری فرهنگی7مقصود گردشگری فرهنگی آن بخش از جریان گردشگری است که به جذابیت‌های فرهنگی خاص شامل کارهای انجام‌شده، موزه‌ها، نمایشگاه‌ها، حوزه‌های هنر، نمایش‌نامه‌ها و ارکسترها می‌پردازد.
4راهنمای محلی4 کسی است که توانایی شناخت ویژگی‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی، گونه‌های زیستی و اقلیمی و صنایع‌دستی محلی و الگوهای رفتار و آداب معاشرت را داشته و با زبان بین‌المللی آشنایی داشته باشد.
5راهنمای گردشگری سلامت3گردشگری سلامت یعنی استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و روحیه فرد منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد – که بیش از 24 ساعت است – به طول می‌انجامد.
6راهنمای طبیعت‌گردی (اکو توریسم)12 هدف از این درس آموزش به گردشگران برای کاهش صدمات و خسارات برای گردشگر و همچنین رضایتمندی میزبان است.
7استاندارد مهارت5اختیاری
دروس شایستگی های فنی (مهارت)
ردیفنام درستعداد واحد
1تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) 12
2عربی، زبان قرآن 11
3فارسی 12
4زبان خارجی 12
5 جغرافیای عمومی و استان شناسی2
6تربیت‌بدنی 12
7الزامات محیط کار2
8ریاضی 12
9تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) 22
10 عربی، زبان قرآن 21
11 فارسی 22
12 زبان خارجی 22
13 تاریخ معاصر2
14 تربیت‌بدنی 22
15 انسان و محیط‌زیست2
16 درس انتخابی (1- هنر 2- تفکر و سواد رسانه‌ای)2
17 کارگاه نوآوری و کارآفرینی3
18 درس انتخابی (1- کاربرد فناوری‌های نوین 2- مدیریت تولید)2
19 تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) 32
20 عربی، زبان قرآن 31
21 فارسی 32
22 علوم اجتماعی2
23 تربیت‌بدنی 32
24 سلامت و بهداشت2
25 آمادگی دفاعی3
26 مدیریت خانواده و سبک زندگی2
27 اخلاق حرفه‌ای3
دروس عمومی

2 thoughts on “معرفی رشته راهنمای گردشگری

  1. سلام.مادر من در سال ۹۳ دیپلم کارودانش گرفتن. الان دوست دارن در این رشته دیپلم بگیرن و دانشگاه سراسری شرکت کنند. در صورت گذراندن دروس مهارتی میتونن دیپلم گردشگری بگیرن یا دروس دیگه ای رو هم باید بگذرونن؟ چون گویا الان دیپلم کارودانش تا پایه دوازدهم هست اما قبلا تا سوم دبیرستان میخوندن و درسشون تموم میشد. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و اینکه در چه تاریخی برای کنکور باید ثبت نام کنند.

    1. با سلام
      می توانند با همان دیپلم در دانشگاه علیم کاربردی و در رشته مورد علاقشان ادامه تحصیل دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *