راهنماها

معرفی رشته راهنمای گردشگری

رشته راهنمای گردشگری در شاخه کاردانش وجود دارد دانش آموزان می‌توانند بعد از گذراندن پایه نهم و در صورت کسب امتیاز و شرایط لازم برای ورود به شاخه کاردانش، وارد این رشته شوند. در صورت علاقه‌مندی می‌توانند در رشته مدیریت گردشگری در دانشگاه علمی- کاربردی و یا رشته مدیریت جهانگردی، تاریخ و باستان‌شناسی در دانشگاه‌های دیگر ادامه تحصیل دهند. یکی از رشته‌های جذاب شاخه کاردانش رشته راهنمای گردشگری است. راهنمای گردشگری باید اطلاعات کامل درباره میراث طبیعی و فرهنگی و اقلیمی و اجتماعی هر منطقه و همین‌طور درک خاصی از آداب‌ورسوم و مقررات مرتبط با این منطقه‌ها داشته باشد و بتواند باقدرت بیانش این اطلاعات را برای گردشگران توضیح دهد و در شرایط مختلف آن‌ها را راهنمایی کند و اگر در سفر اطلاعاتی نیاز داشتند در اختیار آن‌ها قرار دهد. برای این‌که در این شغل موفق باشید باید روابط عمومی خوبی داشته باشید و بتوانید ارتباط نزدیک و همراه با احترام با مسافران برقرار کنید و به تاریخ و هنر علاقه­ داشته باشید. باید حافظه خوبی داشته و بتوانید اطلاعات تاریخی، رویدادها، حقایق، اعداد و ارقام را حفظ کنید و برای مسافران بیان نمایید. اگر می‌خواهید یک راهنمای گردشگری موفق باشید و بتوانید در موقعیت‌های مختلف تصمیم‌های درستی برای گروه بگیرید و مسئولیت‌پذیر باشید. همین‌طور باید ظاهری شیک و مناسب داشته باشید. اگر این خصوصیات رو دارید این شغل برای شما مناسب است.

آینده شغلی و تحصیلی رشته راهنمای گردشگری

هنرجویان بعدازاین که تحصیلاتشان را با موفقیت پشت سر گذاشتند می‌توانند در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه علمی – کاربردی و سراسر و فنی حرفه‌ای در رشته مرتبط ادامِه تحصیل بدهند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند به‌عنوان رهبر گردشگری و کارمند آژانس هواپیمایی و دفتر فروش بلیط مشغول به کار شوند

بازار کار رشته راهنمای گردشگری

بازار کار راهنمای گردشگری ارتباط مستقیمی با صنعت گردشگری دارد. متأسفانه در حال حاضر به دلایل مختلفی در کشور ما توجه اندکی به صنعت گردشگری داشته و تعداد تورهای مسافرتی در ایران نسبت به کشورهای دیگر بسیار کمتر است؛ بنابراین بازار کار خوبی برای علاقه‌مندان این رشته در کشور ما وجود ندارد و تعداد زیادی از راهنمایان گردشگری بیکار هستند. به‌طورکلی راهنمای گردشگری می‌تواند در آژانس‌های مسافرتی و گردشگری، مؤسسات گردشگری، هتل‌ها و متل‌ها مشغول به کار شود. وقتی تجربه بیشتری به دست آورد می‌تواند به سمت‌های مدیریتی برسد. همچنین می‌تواند به‌صورت مستقل با تورهای شرکت‌های مختلف همکاری کند. اگر تجربه و سرمایه لازم را کسب کند حتی می‌تواند خودش آژانس مسافرتی و گردشگری تأسیس کند.

رشته راهنمای گردشگری شامل ۴۵ واحد شایستگی‌های فنی و ۲۴۰ ساعت کارورزی است که عبارت‌اند از:

مواد درسی رشته راهنمای گردشگری

رشته راهنمای گردشگری شامل ۴۲ واحد عمومی است

ردیفعنوان درستعدادواحدتوضیحات
۱راهنمای عمومی گردشگری۱۰راهنمای گردشگری کسی است که ضمن آشنایی با مفاهیم کلی راهنمایی سفرهای داخلی و خارجی، شناخت کافی از صنعت سفر و گردشگری، زبان تخصصی سفر و گردشگری، آداب‌ورسوم و قومیت‌های مختلف کشور، روحیات ملل، ویژگی‌های تاریخی و جغرافیایی و معماری ایران، سخنوری و فن بیان، الگوهای رفتاری بین‌المللی، نحوه به‌کارگیری فناوری اطلاعات کاربرد قوانین و مقررات مرتبط با صنعت گردشگری، مذاهب گوناگون و کمک‌های اولیه بهداشت سفر داشته باشد که در این درس هنرجو همه این موارد را می‌آموزد.
۲راهنمای موزه۹ هدف اصلی این درس تربیت و آموزش افراد متعهد به‌عنوان راهنمای موزه‌ها و بناها و محوطه‌های تاریخی و باستانی کشور با ارائه توضیحات فنی و صحیح و مناسب، به کار بستن شیوه‌های لازم و پاسخگویی مناسب به سؤالات بازدیدکنندگان از این اماکن و بالا بردن کیفیت معرفی آموزش میراث فرهنگی به مردم است
۳راهنمای گردشگری فرهنگی۷مقصود گردشگری فرهنگی آن بخش از جریان گردشگری است که به جذابیت‌های فرهنگی خاص شامل کارهای انجام‌شده، موزه‌ها، نمایشگاه‌ها، حوزه‌های هنر، نمایش‌نامه‌ها و ارکسترها می‌پردازد.
۴راهنمای محلی۴ کسی است که توانایی شناخت ویژگی‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی، گونه‌های زیستی و اقلیمی و صنایع‌دستی محلی و الگوهای رفتار و آداب معاشرت را داشته و با زبان بین‌المللی آشنایی داشته باشد.
۵راهنمای گردشگری سلامت۳گردشگری سلامت یعنی استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و روحیه فرد منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد – که بیش از ۲۴ ساعت است – به طول می‌انجامد.
۶راهنمای طبیعت‌گردی (اکو توریسم)۱۲ هدف از این درس آموزش به گردشگران برای کاهش صدمات و خسارات برای گردشگر و همچنین رضایتمندی میزبان است.
۷استاندارد مهارت۵اختیاری
دروس شایستگی های فنی (مهارت)
ردیفنام درستعداد واحد
۱تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) ۱۲
۲عربی، زبان قرآن ۱۱
۳فارسی ۱۲
۴زبان خارجی ۱۲
۵ جغرافیای عمومی و استان شناسی۲
۶تربیت‌بدنی ۱۲
۷الزامات محیط کار۲
۸ریاضی ۱۲
۹تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) ۲۲
۱۰ عربی، زبان قرآن ۲۱
۱۱ فارسی ۲۲
۱۲ زبان خارجی ۲۲
۱۳ تاریخ معاصر۲
۱۴ تربیت‌بدنی ۲۲
۱۵ انسان و محیط‌زیست۲
۱۶ درس انتخابی (۱- هنر ۲- تفکر و سواد رسانه‌ای)۲
۱۷ کارگاه نوآوری و کارآفرینی۳
۱۸ درس انتخابی (۱- کاربرد فناوری‌های نوین ۲- مدیریت تولید)۲
۱۹ تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) ۳۲
۲۰ عربی، زبان قرآن ۳۱
۲۱ فارسی ۳۲
۲۲ علوم اجتماعی۲
۲۳ تربیت‌بدنی ۳۲
۲۴ سلامت و بهداشت۲
۲۵ آمادگی دفاعی۳
۲۶ مدیریت خانواده و سبک زندگی۲
۲۷ اخلاق حرفه‌ای۳
دروس عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --